Skintos gėlės

ALSTROMERIJA (lot. Alstroemeria psittacina)

Dar vadinama Peru lelija. Ištikimybės ir draugystės simbolis.

AMARYLLIS (lot. hippeastrum)

Šios svogūninės rūšies iš Pietų Afrikos, prigijusios Azorų ir Normandijos salose, lietuviškas pavadinimas meilesnis .Ši gėlė iš vieno stiebo visada iškelia žiedų porą.

GERBERA (lot. Gerbera)

Natūraliai auga Pietų Amerikoje, Afrikoje, Madagaskare ir tropikinėje Azijoje. Lietuvoje gerberos auginamos šiltnamiuose kaip dekoratyviniai augalai.

KALIJA (lot. Zantedeschia)

Kalijų gimtinė-Pietų Afrika. Iš šešių žinomų jų rūšių buvo išvesta daug mišrūnių. Jos dažnai pardavinėjamos be tikslių pavadinimų. Kalijų burbuolę supantys papėdlapiai būna visų atspalvių-nuo balto, citrinos, auksinio, oranžinio, persiko, rausvo iki ryškiai raudono.

CHRIZANTEMA (lot. chrysanthemum)

Chrizantema-laimingo gyvenimo ištikimybės simbolis. Jei norite būti laimingi, visą gyvenimą  auginkite chrizantemos (Rytų išmintis). Kai dauguma gėlių yra jau nužydėjusios-pražysta chrizantemos. Nebijančios šalnų, iki vėlyvo rudens akį džiugina šios gėlės. Jos puošia namų balkonus ir gėlynus. Mums tai ir susikaupimo, ramybės, gyvenimo prasmės žiedas, todėl jais puošiame ir kapines. Chrizantemos –astrinių šeimos augalų gentis. Pavadinimas kilęs iš graikų kalbos, kur „chrysas „ reiškia auksą, o „anthemos“- žiedą. Chrizantemos kilusios iš Kinijos, kur pradėtos auginti dar prieš 2500 metų. IV amžiuje chrizantemos atrado Japonija kur ji gavo saulės vardą-Kiku. Jos tapo tekančios saulės simboliu. Chrizantemos žiedas yra Japonijos imperatoriaus šeimos herbe bei aukščiausiame šalies apdovanojime-„Chrizantemos ordine“. Imperatoriškais Japonijos antspaudas taip pat yra chrizantemos žiedas, tai geltona arba oranžinė chrizantema su juodais arba raudonais apvadais. Imperatoriškajį antspaudą naudoja Japonijos imperatoriškosios šeimos nariai. Įprasta, kad Imperatoriškais antspaudas laikomas ir Nacionaliniu. Jis yra ant japoniškų pasų viršelių, ant monetų. Populiaru chrizantemų atvaizdu puošti audinius ar įvairius meno kūrinius. Iš Kinijos ir Japonijos chrizantemos išplito po visą pasaulį. Šio metu auginama daugiau kaip 10000 įvairiausių jų veislių.

ORCHIDĖJOS (lot. Orchidaceae)

Orchidėjos priklauso didžiausiai augalų šeimai žemėje-gegužraibiniabiniams (Orchidaceae).Jų yra apie 25000 rūšių. Orchidėjos auga skirtingiausio klimato kraštuose: nuo tundros iki atogrąžų miškų. Jų nėra tik sausiausiose dykumose ir ant poliarinio ledo.Atroditų, jok kambarinių orchidėjų pasirinkimas turėtų būti milžiniškas, bet, deja, taip nėra. Dar visai neseniai buvo labai sunku užsiauginti orchidėją ant palangės. Vidutinio klimato regionuose jos auga dirvoje, nes jų šaknims reikia tam tikrų grybų, kad tinkamai pasisavintų maistingąsias medžiagas. Drėgnuosiuose atogrąžų miškuose dažnai auga ant medžių, kur labai drėgna. Kambaryje galima užsiauginti atogrąžų orchidėjos žiedų, bet tik palaikant pakankamai didelę oro drėgmę. Laimei, mūsų dienomis siūloma vis daugiau ir daugiau mišrūnių, kurios geriau pakelia sausą kambario orą.

GVAZDIKAI (lot. Dianthus)

Gvazdikų genties pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių dios - dievas ir antros-žiedas, arba dieviškas žiedas. Tai Pietų ir Vakarų Europos augalai, kai kurios rūsys auga Šiaurės Afrikoje, Azijoje, Japonijoje, Himalajų kalnuose. Kai iš nesėkmingos medžioklės grįžtančios deivės Artemidės kelyje pasipainiojo piemuo, įtūžusi ji išplėšė nelaimingo vaikino akis, esą savo dūdelės melodija jis išgąsdinęs miško žvėris, ir pasiėmė jas kaip trofėjų. Bet vėliau, neištvėrusi jų gailaus žvilgsnio, atsainiai nusviedė ant tako. Ten, kur akys palietė žemę, pražydo nuostabūs kraujo spalvos žiedeliai... Teofrastas pirmasis pavadino gvazdikus Dzeuso gėlelėmis. Dar po šimtmečio biologas Karlas Linėjus davė jiems oficialų dianthus - dieviškosios gėlės-pavadinimą.

FREZIJA (lot. Freesia)

Tamsiais metų mėnesiais frezijos maloniai stebina gardžiai kvepiančiais žiedais, kurie būna įvairiausių spalvų balti, geltoni, rausvi, melsvi. Geltonieji kvepia stipriausiai. Žiemą ir pavasarį frezijos siūlomos kaip skintos gėlės, bet galima nusipirkti ir vazoną su žydinčiu augalu. Frezija natūraliai auga Pietų Afrikoje, kur susiformavęs gumbasvogūnis ištveria sausąjį sezoną, nors lapai ir žūva. Taip atsitinka ir su vazone auginama gėle.

LELIJA (lot.lilium)

Jokioje kitoje gėlių grupėje nėra tokio didžiulio įvairumo. Suskaičiuojama per 100 laukinių rūsių ir tūkstančiai hibridinių veislių. Lietuvoje savaime auga tik viena retai aptinkama rūšis-miškinė lelija. Pasaulyje lelijos auginamos jau daugiau kaip 3000metų.Pirmoji sukultūrinta rūšis buvo baltoji lelija. Lilijų „aukso amžius“ prasidėjo tada, kai buvo sukurtos hibridinės veislės. Manoma, kad gėlės pavadinimas yra kilęs iš graikiško žodžio leirion (balta). Vėliau jis buvo pakeistas į lilium (lelija). Lelijos-kilniausi ir elegantiškiausi sodo augalai, įgiję unikalų skambesį daugelyje kultūrų. Jos puošia įvairių miestų herbus, freskas, baldus, indaują, tautinius kostiumus, naudojamos parfumerijoje, farmacijoje ir želdiniuose.

EUSTOMA (lot.lisianthus)

Didžiažiedė eustoma natūraliai auga sausose ir saulėtose pasienio srityse tarp Meksikos ir Jungtinių Valstijų. Vaškuoti lapai eustomos prisitaikę prie tokių sąlygų. Vasarą pražystanti kreminiais, rožiniais ir violetiniais varpeliais. Pumpuruose jie būna susivynioję spiralė forma ir išsiskleidžia kaip aguonos.

TULPĖS (lot.tulipa)

Tulpės – lelijinių augalų gentis. Joms būdingi dideli šešių žiedlapių žiedai.Iš viso yra apie 100 rūsių, Lietuvoje auginami tik kaip dekoratyviniai augalai, laukinės neauga. Tulpės kilusios iš pietų Europos, Šiaurės Afrikos ir Azijos (nuo Anatolijos ir Irano iki Kinijos ir Japonijos).Daugiausia genties rūsių Pamyro ir Hindukušo kalnuose bei Kazachstano stepėse.

Tulpė yra nacionalinė Irano ir Turkijos gėlė, tulpių motyvai dažni persų ir turkų liaudies mene. Yra išvesta daugybė dekoratyvinių veislių. Tulpės laikomas „tradicinėmis“ dovanojamomis gėlėmis kartu su rožėmis, lelijomis, orchidėjomis. Be įprastinių vienspalvių, yra daug veislių tulpių dvispalviais žiedais su ryškiais kontrastiškais kitos spalvos apvadais. Yra tulpių chameleonų, kurios per keletą dienų neatpažįstamai pakeičia savo spalvą. Žiedai dažniausia bokalo formos, gražūs iki žydėjimo pabaigos. Šerkšnotosios tulpės-tai palyginti nauja tulpių grupė, į atskirą klasę Tarptautiniame tulpių registre jos išskirtos tik 1981m.Iš pradžių šerkšnotąsias tulpes kūrė tik olandų firma „Segers Brovs“ vėliau prisijungė ir kiti pasaulio selekcininkai. Daug pasidarbavo ir kaimynai latviai, sukūrę išties įspūdingų veislių.

KARDELIS (lot. Gladiolus)

Yra apie 260 rūsių, daugiausia paplitusių Pietų Afrikoje. Kardelis patenka į penkių populiariausių pasaulyje skinti tinkančių augalu sąrašą. Žiedu spalvų paletė labai plati-nuo sniego baltumo iki tamsiai rudos spalvos. Prieš 60-70 metų gėlynuose auginami kardeliai beveik nesiskyrė nuo savo laukinių protėvių o šiandien selekcininkų rankose jie tapo tikra gėlynų puošmena, įspūdingais puokščių akcentais. Kardeliams abejingų žmonių pas mus nedaug. Vieni jų nemėgsta, vadina „šluotomis“, nes greičiausiai niekuomet nėra matę miniatiūriniu ir smulkiažiedžių veislių. Kiti tiesiog dievina ilgus kardelių žiedynus su spalvingais stambiais žiedais. Ne visur kardeliai vienodai populiarūs. Australijoje ir Anglijoje, Amerikoje ir Rusijoje, Čekijoje Slovakijoje jiems visuomet buvo skiriama daug dėmesio. Buvusios TSRS gražiais kardeliais garsėjo Latvija ir Lietuva. Kažin ar prieš 15-20 metų Lietuvoje buvo bent vienas kardelių mylėtojas, kuris nežinotų selekcininkų Petro Balčikonio ir Aldono Verinšo vardų. Bet tai buvo prieš 20 metų.

 

 

 

 
Home Skintos gėlės